Jak pojistit vozidlo

obrázek

Zmírnit následky dopravní nehody po finanční stránce může správně zvolené pojištění. Co si u pojištění vozidla ohlídat, aby člověk neplatil zbytečně mnoho a zároveň bylo pojištění účinné?

Jaké zvolit limity pojištění

Zákonem stanovený minimální limit pojistného plnění u povinného ručení je 35 milionů. Škoda na majetku se u všech poškozených sčítá, naopak u škody na zdraví se počítá limit zvlášť pro každého poškozeného. Vzhledem k tomu, že se škody už neposuzují podle tabulek doporučuji zvolit limit plnění alespoň ve výši 50 milionů. Rozdíl v ceně bývá jen malý a v případě větší škody je to k nezaplacení.

Hlídejte si bonusy za jízdu bez nehod

Pojišťovny vám připisují bonusy za každý měsíc bez nehody. Rozdíl mezi pojišťovnami je v tom, jaký má vliv na výpočet ceny a v případě zaviněné nehody se tento rozdílný přístup pojišťoven projeví v plné síle. Proto je dobré asi tak dva měsíce před každým výročím smlouvy porovnat aktuální nabídky pojišťoven.

Havarijní pojištění

Zde se dají pravidelnou aktualizací smlouvy ušetřit nemalé prostředky. U většiny aut s tím jak stárnou klesá jejich hodnota. Vzhledem k tomu, že pojišťovny vyplácejí škodu jen do výše aktuální hodnoty vozidla před nehodou, je vhodné toto pojištění pravidelně upravovat.

U nových vozidel je možné sjednat GAP – po dobu tří let je zachována výše pojistného plnění na hodnotě nového vozidla. Po uplynutí této lhůty je dobré pojistku upravit na aktuální cenu za jakou lze obdobné vozidlo pořídit.

Pojištění skel

Skla můžeme pojistit samostatně, nebo jako součást havarijního pojištění. Rozdíl je v tom, že plnění z havarijní pojistky bude mít vliv na bonus a tím se nám havarijní pojistka v dalším období zdraží. Limit nastavujeme podle toho kolik stojí nové sklo, nesmíme zapomenout připočítat i práci a pomocný materiál nutný k výměně skla. Většina pojišťoven tento limit počítá jako roční, proto pozor pokud by se sklo rozbilo v jednom roce opakovaně, nemusel by to příliš nízký limit pokrýt.

Střet se zvěří

Zde se pojišťovny liší v tom, jakou spoluúčast přenesou na klienta. Některé plní i za poškození stojícího vozidla zvířetem (například když kuna překouše kabely).

V případě srážky s hospodářským či domácím zvířetem lze zaplacení škody vymáhat po majiteli zvířete.

Jak správně vybrat pojišťovnu

Na trhu je spousta pojišťoven a každá nabízí několik variant pojištění vozidel. Je možné použít některý online srovnávač, ale ty porovnávají jen cenu podle zadaných kritérií. Snadno se tak může stát, že kvalitní pojištění není zvoleno jen proto, že bylo třeba o 100 korun dražší něž jiné, které bylo sice levnější, ale mělo vyšší spoluúčast což srovnávač nezohlednil. S výběrem ideálního pojištění proto může pomoci specialista, který má k dispozici srovnání pojistných podmínek dostatečného počtu pojišťoven.

Pro pomoc s výběrem a pro sjednání smlouvy mi můžete zavolat, nebo využijte kontaktní formulář.

 

Richard Šimek
Richard Šimek
Pojištění, Investice, Úvěry
Připravím nabídku pojištění včetně porovnání napříč trhem.
Při výběru investičních produktů kladu důraz na dostupnost vložených prostředků, jejich zhodnocení a nízké poplatky.
Pomáhám klientům zbavit se nevýhodných úvěrů a získat lepší podmínky u nově sjednávaných.

Přihlášení k odběru novinek

Zadejte Email a už Vám neuteče žádný článek. Novinky rozesílám jedenkrát měsíčně a z jejich odběru se lze kdykoliv odhlásit.

Please wait…

Děkuji, přihlášení proběhlo úspěšně!