Lákají vás kryptoměny?

obrázek

Kryptoměn je dnes asi jeden a půl tisíce, ale použitelných je jen pár desítek. Nejznámější kryptoměnou je Bitcoin, který loni přilákal značnou pozornost díky prudkému růstu své hodnoty. Stejně jak rychle rostl následně i oslaboval. Hlavním znakem použitelné kryptoměny je to, že je zalistovaná na burze. To znamená, že ji lze v nějakém kurzu směnit za jinou měnu. K těm známějším kryptoměnám patří Litecoin, Monero, Ethereum, Ripple, Neo, Eos, Dash. Tento výčet není zdaleka úplný, jedná jen se o příklad kryptoměn, se kterými se nejvíce obchoduje.

Co ovlivňuje kurzy kryptoměn

Kryptoměny jsou virtuální peníze a nemají žádnou fyzickou podobu. Jejich hodnota není ničím podložena a závisí pouze na nabídce a poptávce uživatelů. Pokud roste poptávka po kryptoměnách, zvyšuje se i jejich kurz. Pokud se lidé kryptoměn naopak ve velkém zbavují, začne jejich kurz klesat.

Nezřídka se stává, že velcí hráči na trhu vypustí nějakou zprávu s cílem ovlivnit kurz požadovaným směrem.

Vyplatí se do kryptoměn investovat?

Nákup jakékoliv kyptoměny není klasickou investicí, ale řadí se svou rizikovostí a potenciálním výnosem spíše ke spekulacím. I přes svou rizikovost nelze jejich nákup jednoduše odsoudit. Je však potřeba si uvědomit rizikovost takovéto investice a vložit do nich jen tolik peněz o kolik si může daný „investor“ dovolit přijít.

Na příkladu Bitcoinu vidíme, že je možné pohádkově zbohatnout, ale také během několika málo hodin o všechno přijít. Toto platí pro všechny kryptoměny.

Jakým kryptoměnám se určitě vyhnout

Kryptoměny je vždy lepší nakupovat na burze, než od různých překupníků, u kterých není žádná záruka, že nám naše vysněné coiny (mince) skutečně dodají.

Dále důrazně nedoporučuji nakupovat takzvané „balíčky za zvýhodněnou cenu“. Zpravidla se nabízejí v obchodním systému MLM (letadlo, pyramida) za částky, které jsou v řádu desetitisíců i statisíců. Často se odvolávají na úspěch Bitcoinu a slibují mnohonásobné zhodnocení vložených peněz. Kryptoměnu nabízenou tímto způsobem obvykle nenajdeme v žádném seznamu běžně obchodovaných kryptoměn, to znamená, že ji nelze volně směňovat za jinou měnu. Místo toho jsou mnohdy podpořeny historkou, že zanedlouho vstoupí na burzu někde v Asii, což zněkolikanásobí jejich hodnotu, a proto je nutné do nich investovat ihned.

Jaké kryptoměny mají šanci na zhodnocení

Při výběru kryptoměny se díváme hlavně na to, na jakých burzách se obchoduje, v jakých denních objemech se s ní obchoduje, jakou má celkovou kapitalizaci a měla by být decentralizovaná. To znamená, že není možné, aby princip jejího fungování mohl někdo ovlivnit. Dalším důležitým vodítkem je historický vývoj dané kryptoměny.

Vždy je lepší investici rozložit do více měn, protože tím snižujeme riziko ztráty. Skladba investice může vypadat například takto: Bitcoin, Litecoin, Monero. Nebo: Lisk, Neo, Ethereum, Waves. Toto berte pouze jako příklad, ne jako doporučení k investici.

Jedinou hodnotu dá kryptoměně trh. Proto už z principu nemají šanci na zhodnocení kryptoměny, které nejsou na burze a prodávají se v systému MLM (letadlo, pyramida). V těchto případech tvoří zisky pouze nově příchozí, slibovaným ziskem zaslepení „investoři“.

Jak a kde nakupovat kryptoměny

Kryptoměny lze nakupovat přes Bitcoinové směnárny, nebo přímo na burze. Bitcoinových směnáren je celá řada. Liší se nabízeným kurzem i dalšími podmínkami. S burzami je to podobné. Vždy je lepší se před zamýšleným obchodem podívat na recenze, jak je daná burza či směnárna hodnocena uživateli. V neposlední řadě je dobré se zajímat o zabezpečení, protože čas od času slýcháme o krádeži kryptoměn.

Na burze se musíme nejdříve registrovat, potom zaslat peníze a nakonec můžeme obchodovat.

Jak kryptoměnu uchovávat

Je několik způsobů, jak kryptoměnu „skladovat“. Používají se k tomu takzvané peněženky. Je jich několik druhů. Jsou to buď aplikace, software, nebo hardware peněženka. Liší se svou bezpečností, přičemž za nejbezpečnější je považované hardware řešení. V případě použití aplikace je důležité, aby klient držel takzvané privátní klíče. Toto řešení není vhodné pro ukládání větší sumy peněz. Vůbec nejslabším způsobem zabezpečení peněženky jsou různé on-line služby, protože u nich nedržíme privátní klíče, a proto nad nimi nemáme plnou kontrolu. Vždy záleží na množství uchovávané kryptoměny a její hodnotě. Čím větší hodnota, tím lepší zabezpečení musíme zvolit.

Do čeho investovat

Na tuto otázku není univerzální odpověď. Každý člověk je jiný a má jiné očekávání. Obecně platí, že není dobré dát všechny peníze do jednoho investičního nástroje. K zodpovědnému investičnímu poradenství potřebuji o Vás vědět mnohem víc než jen to, že chcete zhodnotit své peníze.

 

Zavolejte mi a domluvte si termín pro osobní setkání u dobré kávy. Telefon a E-mail najdete dole pod článkem.

 

Richard Šimek
Richard Šimek
Pojištění, Investice, Úvěry
Připravím nabídku pojištění včetně porovnání napříč trhem.
Při výběru investičních produktů kladu důraz na dostupnost vložených prostředků, jejich zhodnocení a nízké poplatky.
Pomáhám klientům zbavit se nevýhodných úvěrů a získat lepší podmínky u nově sjednávaných.

Přihlášení k odběru novinek

Zadejte Email a už Vám neuteče žádný článek. Novinky rozesílám jedenkrát měsíčně a z jejich odběru se lze kdykoliv odhlásit.

Please wait…

Děkuji, přihlášení proběhlo úspěšně!